Hayat Tahrir al-Sham zmierza w kierunku jednowładztwa

W artykule dżihad kontra dżihad opisałem złożoność konfliktu na linii Hayat Tahrir al-Sham i Fathabou, Hurras al-Din i Guardians of Religion. Wszystkie wspominane ugrupowania wywodzą się z jednej organizacji matki – Al Kaidy w Iraku powołanej do życia przez Abu Masaba al-Zarqawiego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w kolejnych precyzyjnych atakach z użyciem dronów bojowych ginęli kolejni przywódcy ugrupowań powiązanych z Al Kaidą działających na terenie Idlib w Syrii. Drony i wystrzelone z nich rakiety były amerykańskie, ale źródła informacji na temat obecności liderów Al Kaidy pochodziły z samego Idlib. Oczywiście w prowincji nie brakuje wrogów radykalnych dżihadystów, czy to wśród pozostających tam cywilnych mieszkańców, którzy nierzadko skrywają sympatie wobec syryjskiego prezydenta, czy wśród członków konkurencyjnych ugrupowań zbrojnych. Jednakże ścisła współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, a więc państwem które bynajmniej nie jest sojusznikiem żadnej ze stron konfliktu w Idlib mogła powodować słuszne podejrzenia, co do osób, czy grupy współpracującej z wywiadem USA. Okoliczności czasu powodują, że ginęli nie tylko terroryści wpisani na listę osób do zlikwidowania przez CIA, ale również liderzy konkurencyjnych wobec Hayat Tahrir al-Sham organizacji.

Mało kto jest mógł się spodziewać, że HTS zdecyduje się na współpracę wywiadowczą z państwem, które ją samą uznaję za organizację terrorystyczną. Wszystko jednak wskazuje, że tak faktycznie było.

W czerwcu 2019 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił, że jeden z amerykańskich dronów zniszczył budynek w południowym Aleppo, gdzie miało trwać spotkanie głównych liderów Guardians of Religion oraz sojuszniczych wobec niej grup. W ataku zginąć miało dwóch, przywódców GRO. 31 sierpnia 2019 roku Stany Zjednoczone zaatakowały obóz szkoleniowy używany zarówno przez GRO i Ansar al-Tawhid (również ściśle związany   z Al-Kaidą), zabijając przywódcę Ansar al-Tawhid, Libijczyka o pseudonimie Abu Osama al- Libi. 14 czerwca 2020 roku ginie Khaled al-Arouri, jeden ze współzałożycieli organizacji i jej dowódca wojskowy oraz Bilal al-Sanaani. W ostatnim ataku przeprowadzonym 14 września zabity został Sayyaf al-Tunisi, kolejny lider GRO.

W tym samym czasie amerykańskie drony nie brały na celownik liderów Hayat Tahrir al-Sham, najsilniejszej organizacji dżihadystycznej w Idlib, która do 2016 roku była ściśle powiązana z Al-Kaidą, a dziś pomimo zerwania organizacyjnych więzi nie stała się mniej radykalna. Jednocześnie HTS jest jedynym ugrupowaniem, które na śmierci powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów zyskuje. Stąd też w przestrzeni internetowej część dżihadystów lojalnych wobec AQ zaczęła oskarżać HTS już nie tylko o zdradę organizacji matki, co było oczywistym faktem, czy o  wywoływanie konfliktu zbrojnego z lojalnymi wobec Al-Kaidy ugrupowaniem, co też jest faktem, ale o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, co wśród tych oskarżeń było najbardziej dotkliwe dla HTS i co wysoce prawdopodobne – również zgodne z prawdą.

Większość zabitych liderów wywodzi się z Jabhat al-Nusry zanim ta oddzieliła się ona od Al-Kaidy przekształcając się w Hayat Tahrir al-Sham, które to posiada szczegółowe informacje o miejscu pobytu w Idlib, stylu życia, kontaktach, rodzinach, znajomych, czy siatkach kurierskich. HTS miało więc wszelkie niezbędne informacje, które posłużyły wywiadowi Stanów Zjednoczonych do ich likwidacji. 

Gra o władzę w Idlib jest powszechnie postrzegana jako korzystna dla Turcji, która utrzymuje żołnierzy w prowincji i dąży do wypełnienia porozumienia z Moskwy z marca tego roku, a więc do usunięcia ekstremistycznych frakcji z tego obszaru i otwarcie autostrady M-4.

Chociaż zarówno Stany Zjednoczone  jak i Rosja, ale również Turcja uważają HTS za organizację terrorystyczną, Ankara wydaje się być skłonna tolerować tę grupę, o ile nie zagrozi to jej porozumieniu z Rosją. W międzyczasie amerykańskie ataki z wykorzystaniem dronów nadal uderzają w liderów Al-Kaidy, co sprzyja interesom zarówno Hayat Tahrir al Sham jak i Ankary.

Written by admin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *