Syria pozbawiona prądu po ataku na rurociąg

Jak poinformowała syryjska państwowa agencja informacyjna SANA, a za nią inne syryjskie media w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 23 na 24 sierpnia) doszło do eksplozji gazociągu biegnącego na północ od Damaszku pomiędzy miastami Adra i Al-Dumayr. Wybuch doprowadził do przerwy w dostawie prądu w całej Syrii .

Minister energii elektrycznej Muhammad Zuhair Kharboutli w wywiadzie udzielonym syryjskiej telewizji Al-Ikhbaria potwierdził, że w wyniku eksplozji płomienie sięgały ponad 50 metrów, a Minister Ropy i Zasobów Mineralnych Ali Ghanam stwierdził, że eksplozja mogła być wynikiem aktu terrorystycznego.

Rurociągiem, który został zniszczony na skutek wybuchu dostarczano paliwo do wszystkich syryjskich elektrowni. Główne syryjskie elektrownie w Nasiriyah, Deir Ali i Tishreen nie mogą obecnie pracować.

Próby walki strażaków z pożarem

Był to już szósty atak na ten rurociąg od 2011 roku. Dzisiejsza eksplozja tego typu eksplozja na tym rurociągu w tym samym regionie doprowadziła do spadku ciśnienia gazu w stacji Deir Ali, a co za tym idzie do utraty ilości gazu, co spowodowało, że reszta stacji po kolei przestawała działać, co doprowadziło do awarii zasilania w Syrii – przyznał minister energii elektrycznej.

W chwili obecnej Ministerstwo Energii we współpracy i koordynacji z Ministerstwem Ropy Naftowej i Surowców Mineralnych pracuje nad przywróceniem normalności i sukcesywnym przywracaniem zasilania w ciągu najbliższych kilku godzin. Do tej chwili udało się częściowo przywrócić dostawy energii elektrycznej w ważnych obiektach w Damaszku, takich jak szpitale i niektóre dzielnice mieszkalne, i częściowo przywrócono ją w prowincjach Homs i Hama oraz w przybrzeżnych regionach Tartus i Latakia. Ogromny pożar został już ugaszony, obecnie trwają pracę celem przywrócenia rurociągu do jego użytkowania. Równolegle trwa dochodzenie co do przyczyn eksplozji i ewentualnego znalezienia winnych jeżeli informacje o ataku się potwierdzą.

Miejsce uszkodzenia rurociągu, via SANA

Jeżeli ropociąg rzeczywiście uległ uszkodzeniu na skutek ataku terrorystycznego zasadnym może być próba połączenia tego zdarzenia z serią ataków na ważne obiekty infrastruktury energetycznej (i innej infrastruktury strategicznej) w Iranie, do której doszło kilka tygodni temu.

Należałoby się również zastanowić, czy ewentualne pełne wyłączenie z użytkowania rurociągu, a tym samym pozbawienie Syrii energii elektrycznej nie doprowadziłoby wreszcie Syryjczyków do tłumnego wyjścia na ulice, co byłoby zgodne z koncepcją amerykańskich decydentów, którzy zamierzają doprowadzić do przemian politycznych i ustrojowych w Syrii i Iranie drogą doprowadzenia do społecznych rewolucji.

Co istotne w okolicy ataku nie ma już żadnych zorganizowanych grup rebelianckich. Należy jednak pamiętać, że w rejonie Damaszku prawdopodobnie działają ukryte komórki różnych grup terrorystycznych, ale żadna organizacja nie wzięła do tej pory odpowiedzialności za ten atak.

Zachęcam do wspierania Frontem do Syrii za pośrednictwem serwisu Patronite

https://patronite.pl/FrontemDoSyrii

Written by admin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *