Wybory parlamentarne w Syrii

Dziś w Syrii odbywają się wybory do parlamentu – Zgromadzenia Ludowego.W kraju otwarto ponad 7200 punktów wyborczych. Jednak zostały one uruchomione jedynie na obszarach kontrolowanych przez syryjską administrację. Syryjczycy z prowincji Idlib kontrolowanej przez Hay’at Tahrir Al-Sham, z północnego Aleppo północnej Raqqi będących pod turecką okupacją, czy ze wschodniej Syrii, która pozostaje pod kontrolą Syryjskich Sił Demokratycznych nie mogą wziąć udziału w wyborach. Wybory obejmą więc około 70% terytorium kraju.

Syryjczycy wybiorą 250 członków parlamentu spośród 1656 kandydatów, wśród nich 200 kobiet.

Pierwotnie wybory miały odbyć się 14 kwietnia, ale w obawie przed rozprzestrzenieniem się w kraju wirusa COVID-19 zostały one przesunięte na dzień dzisiejszy.

Wśród niemal 1700 kandydatów dominują przedstawiciele różnych partii tworzących koalicję rządzącą – Narodowy Front Postępu (głównie partia Baas), który obecnie posiada 200 miejsc w Zgromadzeniu Ludowym.

Przed nowym parlamentem szereg poważnych wyzwań, jak konieczność uformowania nowego rządu, przyjęcie nowej syryjskiej Konstytucji, którą zaproponował prezydent Bashar al Assad, czy konieczność takich zmian legislacyjnych, które umożliwią Syrii przezwyciężenie amerykańskich sankcji ekonomicznych, które w chwili obecnej dobijają syryjską gospodarkę (przede wszystkim walutę).

Parlament w Syrii ma znaczenie oczywiście dość marginalne, a wolność każdych wyborów jest co najmniej dyskusyjna, gdyż nie jest ona państwem demokratycznym.

Na zdjęciu syryjski prezydent wraz z małżonką, Asmą w czasie dzisiejszego głosowania.

Written by admin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *