Wojskowe porozumienie Syrii i Iranu

Iran i Syria zawarły nowe porozumienie w sprawie rozwoju syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Jest ona wynikiem regularnych nalotów ze strony izraelskiego lotnictwa, których celem jest zarówno syryjska jak i irańska infrastruktura wojskowa na terenie Syrii. Ze względu na brak aktywności ze strony rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej, które niezmiennie milczą w obliczy kolejnych nalotów, Damaszek zdecydował się na porozumienie z Teheranem. W środę, 8 lipca w syryjskiej stolicy podpisano porozumienie, którego sygnatariuszami byli generał dywizji Mohammad Bagheri, szef sztabu irańskich sił zbrojnych i generał Ali Abdullah Ayyoub, syryjski minister obrony. Szczegóły nowej umowy nie zostały ujawnione, ale ma ona dotyczyć kompleksowych ustaleń dotyczących współpracy wojskowej.

Poniżej cytaty obu sygnatariuszy umowy.

Syryjski minister obrony:„Jeśli rząd USA byłby w stanie rzucić na kolana Iran, Syrię i oś Ruch Oporu [okreśalny również jako Szyicki Półksiężyc, sojusz Iranu, Syrii, Hezbollahu oraz szyickiego/zależnego od Teheranu Iraku, przyp. autora], nie zawahałby się ani przez chwilę. Koszty walki i naszego oporu są duże, ale jeszcze bardziej kosztowna byłaby nasza klęska. Przyjęta [przez USA] tzw. ustawa Cezara jest pomyślana jako akt wojny przeciwko Syrii – dotyczy zaopatrzenia w żywność, medykamenty i artykuły dla dzieci. My staramy się przeciwdziałać skutkom tego prawa [skutkom amerykańskich sankcji].”

Generał Bagheri, szef sztabu irańskich sił zbrojnych:„Wzmocnimy syryjski system obrony przeciwlotniczej poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej między naszymi dwoma krajami.Turcja nieco opóźniła się z wywiązaniem się z zobowiązań porozumienia z Astany w zakresie wycofania grup terrorystycznych z Syrii. Turcja powinna pamiętać, że rozwiązanie ich problemów w zakresie bezpieczeństwa odbywać się musi na drodze negocjacji i kompromisu z rządem syryjskim, a nie porzez obecność wojskową na terytorium Syrii. Mieszkańcy Syrii i innych państw regionu nie akceptują obecności [wojsk] USA, a nasza reakcja na amerykańską przemoc nadal trwa. ” Powiedział również, że podpisana umowa „zwiększa naszą wolę współpracy w obliczu presji Stanów Zjednoczonych”.

Obie strony podkreśliły również konieczność wycofania obcych sił, które zostały „nielegalnie” rozmieszczone w kraju z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Stwierdziły również, że siły te stanowią główną przeszkodę w całkowitym oczyszczeniu Syrii ze zbrojnych grup terrorystycznych. Szefowie delegacji wojskowych Iranu i Syrii wskazali również, że porozumienie jest wynikiem lat koordynacji wojskowej technologicznej oraz współpracy w różnych obszarach wspólnej walki z terroryzmem.

Zgodnie z umową systemy obrony armii syryjskiej zostaną wzmocnione w obliczu nalotów izraelskich, a współpraca między Iranem i Syrią w stosunkach regionalnych ulegnie wzmocnieniu. Umowa przewiduje rozszerzenie współpracy wojskowej i bezpieczeństwa oraz dalszą koordynację sił zbrojnych obu krajów.

Syryjski prezydent Bashar al-Assad wyraził zadowolenie z wyników spotkań między stroną syryjską i irańską oraz podpisania umowy o współpracy wojskowej i technicznej między dwoma krajami.

Iran był i pozostaje jednym z najważniejszych sojuszników Syrii.

W moim przekonaniu porozumienie nie zmieni układu sił w Syrii. Irańskie systemy obrony przeciwlotniczej nie będą w stanie skutecznie przeciwdziałać izraelskim nalotom. Bardzo zresztą prawdopodobne, że one same padną łupem izraelskich pocisków zanim zdążą zostać rozstawione na pozycjach. Trudno jest zresztą wyrokować, gdy nie są znane szczegóły porozumienia. Nie wiadomo jaki tym broni i w jakich ilościach Iran miałby przenieść do Syrii.

Written by admin

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *